Březen

Březen 
Únor se proměnil v březen, který má 31 dní.
Český název měsíce pochází z rašení bříz a také březosti zvířat. Nejznámější pranostika zní: březen - za kamna vlezem.

Jarní rovnodennost
Jarní rovnodennost nastává letos 20. března ve 22:58 hodin. Slunce přesně v tento čas, při svém zdánlivém ročním pohybu, protíná světový rovník – přechází z jižní polokoule na severní.
Při jarní rovnodennosti je délka dne a noci zcela stejná. Nastává první jarní den. Od tohoto dne se dále noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc.

Těšíme se na jaro

Jaro začíná letos 20. března ve chvíli, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana.

RybyBeran
21. února - 20. března21. března - 20. dubna

Vítání jara a vynášení Morany

  

Nazdobená a oblečená Morana se nastrčí na tyč a za zpěvu písní je vynesena z vesnice.
Vynášení Morany (Smrtky) je starý pohanský rituál, neměl nic společného s křesťanskou liturgií, byl starší než sama církev.
Morana představovala smrt, nemoci, bídu, všechno, co lidem škodí a zimu, kterou už lidé chtěli mít za sebou, těšili se na jaro, slunce a teplo. Proto ji symbolicky odnášeli a zbavovali se jí.
Vynášení Morany se udržuje v současnosti hlavně na vesnicích. Termín bývá obvykle čtrnáct dní před Velikonocemi na Smrtnou neděli.
Letos jsou velikonoční svátky v pozdějším termínu až 22. dubna a tak vynášení Morany se vesměs koná kolem jarní rovnodennosti.

Za vesnicí je pak vhozena do vody, do příkopu, spálena nebo zakopána do země.

Mezinárodní den žen

8. března 
Mezinárodní den žen vznikl díky stávce švadlen roku 1908. Švadleny z New Yorku stávkovaly za zlepšení životních podmínek pracujících žen. Cílem boje bylo získání volebního práva pro ženy, boj za rovnoprávnost, spravedlnost a mír. O největší krok vpřed se v oblasti ženské emancipace postaraly hlavně ženy v západních státech (Velká Británie, USA a další). Svátek pro všechny ženy vyhlásila Organizace spojených národů (OSN).
Od roku 2004 je u nás MDŽ prosazen zákonem jako významný den. Obdobně jej tak mají uvedený v kalendáři i další, především západní státy. Na východ od nás a v některých státech Afriky je to dokonce státní svátek.
Maminky, babičky i mladé slečny bývají obdarovány květinami.

Březen měsíc knihy

I přes veškeré snahy internetu i médií, která s ním souvisí, si tištěná kniha stále drží svou pozici „lidského společníka“. Březen, kromě svátku jara, zůstává i nadále svátkem knihy.

Přes 400 knižních institucí po celé České Republice i letos slaví březnový Měsíc knihy prostřednictvím různých besed nebo veletrhů. Nakladatelství a knihkupectví přicházejí s výhodnými cenami titulů a je tedy jasné, že už jen díky tomu nebude čtenářů ubývat, ba naopak bude přibývat těch, co budou nalézat kouzlo a vůni tištěných knih.

Návštěva předškoláků v sítenské knihovně

Oblíbené postavičky z dětských knížek

Ferda Mravenec Krteček Beruška

Soutěž o nejlepší webové stránky mateřských škol

Na slavnostním vyhlášení  soutěže o nejlepší webové stránky si dne 27. března 2019 převzala naše mateřská škola od Magistrátu  města Kladna diplom a dárky pro děti. Za vysoké ocenění a krásné dary děkujeme.


 

Červen 2019
Po Út St Čt So Ne
     
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Provozní hodiny
Pondělí 06:30 - 16:30
Úterý06:30 - 16:30
Středa06:30 - 16:30
Čtvrtek06:30 - 16:30
Pátek06:30 - 16:30
Fotky na www.rajce.net

Fotoalba ze školky

Přátelé
Kytička ve váze